HASAN BERDİBEK Fırtına Öncesi Sessizlik
Fırtına Öncesi Sessizlik
HASAN BERDİBEK

Fırtına Öncesi Sessizlik

Bu içerik 2002 kez okundu.

 

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Hüda-Par maddi imkânsızlıklardan dolayı 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerine katılmayacağını açıkladı. Zaten ülke genelinde belli bölgelerde gücü olan partinin maddi imkânları bahane gösterip seçimlerden çekildiğini açıklaması, üstelik bu olayın kamuoyunda herhangi bir etki bırakmaması ve konuşulmaması bende ciddi şüphelere neden oldu. Öyle tahmin ediyorum ki bu durumdan rahatsız olan sadece ben değilim. Hüda-Par’ın özellikle doğu-güneydoğu teşkilatlanmalarında da durumu sindirmeyen partililer olduğuna inanıyorum.

Biz Bingöl’deki duruma bakalım. Bingöl Hüda-Par için önemli yerlerden biri. Hüda-Par da Bingöl siyasetinin önemli figürlerinden biri. Mecliste yer alan cumhur ittifakı üyesi MHP ve aba muhalefet CHP’den daha fazla oy alan bir parti. Nerdeyse son birkaç seçimde Bingöl’de 3. Parti konumunda. Üstelik son 2 yılda belediyeciliğe yönelik politikaları, hizmette yaşanan sıkıntılarda vatandaşlara olan yaklaşımlarıyla belediye seçimlerine ciddi bir hazırlık yaptıklarını gözlemlemiştim. Belki seçimi alamazlardı ama seçimin kaderini tayin edebilirlerdi. Tabi seçimin kaderini tayin etme kısmı hala güncelliğini koruyor. Hatta isteseler bazı ilçelerde doğru adaylarla başkan bile çıkarabilirlerdi. Ama onlar maddi sıkıntıları bahane ederek seçimlere katılmamayı seçtiler. Tabi parti olarak katılmamayı. Bu önemli bir nokta çünkü ittifak olarak katılma konusu hala masada ve bildiğim bazı görüşmeleri var. Özellikle seçimin kaderini tayin edecek bazı görüşmelerin yerel düzeyde gerçekleştirildiğini biliyorum. Zaten üst kadrolardan Zekeriya Yapıcıoğlu geçtiğimiz günlerde, “Genel merkez anlamında ittifak görüşmesi şu ana kadar yok. Yerelde bazı yerlerde teşkilatlarımız bize bildiriyorlar, görüşmeler var diye. Yerelde teklifler geliyor. İlkeler bazında anlaşma olursa ittifaklar olabilir. İttifakın bir getirisi olursa düşünülebilir. 24 Haziran seçimlerinden önce biz 31 Mart seçimleri için hazırlıklara başlamıştık. Araya milletvekili seçimi girince çalışmaları durdurduk” şeklinde bir açıklama yaptı. Yerelde gelen teklifler şu an bekletiliyor. Muhtemelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taleplerine olan yaklaşımlarını bekliyorlar. Ona göre ya topyekün bir ittifak olacak ya da oradan gelecek karara göre yerelde ittifaklar yapılacak. Geçtiğimiz seçimlerde HDP’ye bir barış çağrısı yapılmıştı. Hüda-Par’ın tabanında HDP ve Ak Parti’ye yakın üyelerin bulunduğu göz önünde bulundurulursa bu iki partiyle de yerel düzeyde yapılacak ittifaklara şaşırmayacağım. Ki Bingöl yerelinde eğer Erdoğan topyekün bir ittifak konusunda olumlu görüş bildirmezse, MHP ile ittifak yapabilecekleri ihtimalini asla opsiyon dışı görmüyorum. Hüda-Par siyasette en açık partilerden biri. İslam çizgisini aşmayacak bu çerçeveyi çiğnemeyecek her oluşum için masaya oturabilecek bir parti. Ki demokrasinin bir gereğidir bu.  İlerleyen günler Bingöl için çok şeye gebe. Ben sadece yaşanacak bir Hüda-Par-MHP ya da Hüda-Par-Akp, Hüda-Par-HDP ittifakına şaşırmayacağımı belirtmek istedim. Tabi Ak Parti ile olan ittifakına sizler de şaşırmayacaksınız ama MHP ile olan ittifakla karşınıza çıkarlarsa yine şaşırmayın. Sadece şunu düşünün, seçimin kaderini tayin edecek bir gücü bulunan Hüda-Par, bunu belli olan kaderden yana mı kullanacak yoksa Bingöl’ün kaderini değiştirmek için mi kullanacak?

Seçim kazanı kaynamaya başladı. Hüda-Par kapıları açık bir şekilde ittifak adayı partileri bekliyor. Tabanında farklı kesimlerden gelen kişiler olması Hüda-Par’ı daha açık bir parti haline getiriyor. Hüda-Par’ın bölgemizdeki küçümsenmeyecek gücü göz önünde bulundurulacak olursa diğer partilerin de aceleci ve tatminkar hareket etmeleri gerekiyor. Son derece durgun ve heyecandan yoksun bir seçim süreci yaşadığımızdan şikayet ediyoruz ama sanırım fırtına öncesi sessizlik bu. Bekleyip göreceğiz.

Hasan Berdibek

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
osman     2019-02-06 Hüda-Par-MHP ya da Hüda-Par-Akp İttifakı olabilir, ama bu son yazdığınız Hüda-Par-HDP ittifakı asla düşünülemez bile...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı