5 Üniversite Daha İhtisaslaşacak

Bingöl Üniversitesi’nin de bulunduğu 10 üniversite, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite" olarak belirlenmişti. Yükseköğretimde İhtisaslaşma Projesi kapsamında 5 üniversite daha ihtisaslaşacak.

5 Üniversite Daha İhtisaslaşacak
5 Üniversite Daha İhtisaslaşacak Mustafa TUNÇ
Bu içerik 228 kez okundu.

Yüksek Öğretim Kurulu, Yeni YÖK olarak yükseköğretimde 2020 yılı hedefleri arasında olan Yükseköğretimde İhtisaslaşma Projesi kapsamında 5 yeni üniversitenin ve ihtisas alanlarının daha belirlendiğini açıklandı.

Türk Yükseköğretiminde bir ilke imza atarak 2015 yılında başlatılan proje kapsamında ilgili paydaşlarla birlikte, aralarında Bingöl Üniversitesi’nin de olduğu 10 üniversiteye ek olarak ihtisaslaşacak 5 yeni üniversite ve ihtisas alanları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından, YÖK Başkanlığında gerçekleştirilecek olan toplantıda kamuoyuna ilk kez açıklanacak.

Toplantıya, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve YÖK Yürütme Kurulu Üyelerinin yanı sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, proje komisyon üyeleri, proje kapsamında daha önce belirlenen 10 üniversitenin rektörleri, projeye yeni seçilen 5 üniversitenin rektörleri ile bulundukları ilin Valileri ve Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanları katılacak.

10 ÜNİVERSİTE BELİRLENMİŞTİ

Proje kapsamında faaliyetlerini kendileri için belirlenen ihtisas alanları doğrultusunda ihtisaslaşma alanları olarak belirlenen üniversiteler, şöyle açıklanmıştı:

“Bingöl Üniversitesi; tarım ve havza bazlı alanında, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi; hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi; sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi; tarım ve jeotermal alanında, Uşak Üniversitesi; tekstil, dericilik ve seramik alanında, Aksaray Üniversitesi; spor ve sağlık alanında, Kastamonu Üniversitesi; ormancılık ve tabiat turizmi alanında, Muş Alparslan Üniversitesi; hayvancılık alanında, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi; üniversitesi çay alanında, Siirt Üniversitesi; tarım ve hayvancılık alanında ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite’ olarak belirlenmiştir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıf Başkanı İdris Tuğunmuş Oldu
Vakıf Başkanı İdris Tuğunmuş Oldu
Avni Polat, Yeni Zazaca Albüm Çıkaracak
Avni Polat, Yeni Zazaca Albüm Çıkaracak