Kamu Çalışanlarının Beklentileri Ertelenmesin

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, kamu çalışanlarının, vaat edilen konuların karara bağlanmasını beklediklerini belirterek basın açıklaması yaptı.

Kamu Çalışanlarının Beklentileri Ertelenmesin
Kamu Çalışanlarının Beklentileri Ertelenmesin Mustafa TUNÇ
Bu içerik 657 kez okundu.

Kamu çalışanlarının vergi yükü altında ezildiğini belirten Taşkın, en önemli konulardan birinin de vergi düzenlemesi olduğunu belirterek, adaletli bir vergi sistemine geçilmesinin zorunlu olduğuna vurgu yaparak şöyle dedi:

“Öncelikle toplu sözleşme görüşmelerinin ülkemiz ve tüm kamu çalışanları için hayırlı olmasını temenni ediyorum ve umut ediyorum ki, Hükümet, kamu çalışanlarının sıkıntılarını ve beklentilerini çözecek şekilde masaya oturur. Yine umut ediyorum ki, yetkili konfederasyon, kamu çalışanlarının haklarını almak için iyi hazırlanmış olsun ve bu sefer masa da bırakmasın.

Toplu sözleşme görüşmeleri sağlık çalışanları açısından değerlendirildiğinde 3600 ek gösterge kırmızıçizgidir. Vergi oranının %15 de sabitlenmesi, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak bir sisteminin düzenlenmesi, döner sermayenin emekliliğe yansıtılması, tüm sağlık çalışanlarına yıpranma payı ve bayram ikramiyesi verilmesi gibi önemli konular da beklentilerin karşılık bulması, yetkili konfederasyonun da bu konular da taviz vermeden kararlı bir şekilde tavrını göstermesi önemlidir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum öne sürülerek kamu çalışanlarının beklentileri ertelenmemelidir. Bilindiği gibi döviz hareketliliği ve peş peşe gelen zamlar nedeniyle kamu çalışanlarının maaşları eridi. Dolayısıyla kamu çalışanlarını ve emeklilerini rahatlatacak bir zam beklentimiz vardır. Kamu çalışanları enflasyona ezdirilerek mağdur edilmemelidir. Hükümetin hedeflenen enflasyon oranına değil, güncel orana göre zam düşünmesi halinde kamu çalışanları ve emekliler mağdur olmaktan kurtarılacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi kamu da farklı istihdam şekillerine karşıyız. Sözleşmeli ve kadrolu çalışanlar arasındaki dengesizlik giderilmelidir. Aile bütünlüğünü sağlayacak bir düzenleme yapılmalı, tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı tarafından yürütülen işler, bugün kadroya alınan taşeron işçiler eliyle yürütülmektedir. Dolayısıyla Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli memur hizmetlerini yürütmektedir. Çoğu lise ve üniversite mezunu olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrosundaki çalışanların memur kadrosuna atanmaları gerekir.

Açıklanan nedenlerle yetkili konfederasyonu büyük bir sınav bekliyor. Önceki toplu sözleşme görüşmelerinde olduğu gibi kamu çalışanlarının hakları masa da bırakılacak olursa, bu görüşmelere imza atanlar büyük bir vebal altına girecekler, kamu çalışanları da sendikalarını sorgulamaya başlayacaktır. Nitekim önceki toplu sözleşme görüşmelerinde kaybeden kamu çalışanları oldu. Her iki tarafı da memnun edecek bir kararın imzalanması tek arzumuzdur. İçinde bulunduğumuz süreçte esnaf işlerin durgunluğundan yakınıyor. Memurun cebinde para olmazsa piyasa hareketlenmez. Bu nedenle memurun refah düzeyinin yüksek tutulması şarttır. Dar ve sabit gelirli kamu çalışanları ve emeklilerinin refah payından yararlandırılarak piyasanın hareketlendirilmesi sağlanmalıdır.

Anadolu Sağlık Sen olarak, toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde tüm sendikaların görüş ve önerilerinin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Temsilcisinin bulunmadığı masa da, kamu çalışanlarının hakları nasıl savunulacaktır? İşyeri huzuru, çalışma barışı ve refah düzeyinin sağlanması açısından kamu çalışanlarının beklentileri karşılanmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bingöl’de tipi 20 köy yolunu kapattı
Bingöl’de tipi 20 köy yolunu kapattı
Bingöl Umut Kervanı, 23 aileye yardımda bulundu
Bingöl Umut Kervanı, 23 aileye yardımda bulundu