Konut satışları çizgisini koruyor

Konut satışları çizgisini koruyor

Ekonomik durgunluğa ve inşaat sektöründeki sessizliğe rağmen istatistiklere göre Bingöl’de son yıllarda Mayıs Ayı ev satışlarında büyük bir değişiklik olmadığı gözlendi.

Konut satışları çizgisini koruyor
Konut satışları çizgisini koruyor Admin
Bu içerik 966 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 Konut Satış İstatistiklerinde yer alan bilgilere göre Bingöl’de Mayıs ayında 226 adet konut satışı gerçekleşti. Bu satışların 106 tanesi ilk satış olurken 120 tanesi ise ikinci el satış olarak belirtildi. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda ise 2017Mayıs ayında Bingöl’de 238 konut satıldı. Bu konutların 134’ü ilk satış olarak, 104’ü ikinci el satış olarak gerçekleşti. 2016 yılı Mayıs ayında ise 275 konut satılmıştı. Bu konutların 228’i ilk satış, 47’si ikinci el satış olarak gerçekleşmişti.

Ocak-Mayıs Dönemi konut satışında artış

Ocak-Mayıs Dönemi konut satışlarında da önceki yıllara göre büyük bir fark göze batmazken, 2017 yılında Ocak-Mayıs Döneminde Bingöl’de toplam bin 249 konut satılırken, 759 konutun ilk kez satıldığı Bingöl’de, 490 konut ikinci el olarak satılmıştı.

Bu sene ise geçen yıla göre küçük de olsa bir artış yaşandığı görülüyor.  2018 Ocak-Mayıs döneminde toplamda bin 257 konut satışı gerçekleşirken bunların 697’si ilk satış, 560’ı ise ikinci el satış olarak kayıtlara geçti. Toplam satış rakamlarda artış olsa da vatandaşların ikinci el konutlara yöneldiği ve sıfır yapıların eskisi kadar rağbet görmediği görülüyor.

Haber-Hasan Berdibek

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı