16 YILDA 13 KATRİLYON!

16 YILDA 13 KATRİLYON!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz; “Kim ne derse desin, Bingöl son 16 yılda bir büyük bir dönüşüm yaşadı. Hem fiziki hem de sosyal olarak çok önemli gelişmeler sağlandı. Bu süre zarfında Bingöl’e 13 katrilyonun üzerinde bir yatırım yapıldı” dedi.

16 YILDA 13 KATRİLYON!
16 YILDA 13 KATRİLYON! Admin
Bu içerik 1476 kez okundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de basın mensupları ile bir araya geldi.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerine 1 haftadan kısa bir süre kaldığını anımsatan Yılmaz, AK Parti’nin 16 yılda demokrasiyi geliştirdiğini de söyledi.

Yılmaz, “16 yıllık Ak Parti iktidarında bir taraftan demokrasiyi geliştirdik, demokratik standartlarımızı yükselttik. Bir taraftan da refahımızı arttırdık.  Ekonomimizi de çok daha iyi yerlere taşıdık. Bu ikisi de aslında birbirini destekleyen süreçler oldu. Daha büyük bir resmin parçaları gibi adeta bunlar gerçekleşti. Temel hak ve hürriyetler konusunda AK Parti çok önemli adımlar attı. İnanç özgürlüklerinin genişletilmesi, insanların etnik kimliklerini çok daha rahat gösterip yaşayabilmeleri, ifade özgürlüğü gibi birçok alanda önemli reformlar yapıldı” dedi.

“Vesayetçi demokrasi anlayışını tasfiye ettik”

AK Parti’nin demokrasi standartlarının ortamını değiştirdiğinin altını çizen Yılmaz, “İşkenceye sıfır tolerans politikasından, karakolların mimarisinin yeniden düzenlenmesine varıncaya kadar birçok alanda AK Parti, gerçekten demokrasinin standartlarının ortamını değiştirdi. Bir taraftan da vesayetçi demokrasi anlayışını tasfiye etti. Bu aslında tarihimize belki de en büyük başarılardan biri olarak geçecektir. AK Parti ile birlikte son 15-16 yılda vesayetçi anlayışın milletin iradesini zayıflatmaya yönelik çabalarına tanık olduk. 2007 yılında parti kapatma davalarından cumhur 367 krizleri, gezi hadiselerinden 17-25 Aralık hadiselerine ve en son 15 Temmuz’da vesayetçi anlayışın farklı yüzlerle ortaya çıktığını gördük. Farklı kimlikler farklı ideolojiler adı altında vesayetçi sistemin hortlatılmaya çalışıldığını gördük. Ama çok şükür bu 16 yıllık süreçte geldiğimiz noktada vesayetçi anlayış tarihin çöp sepetine atıldı. Allah’ın izniyle bir daha oradan çıkmayacak inşallah” diye konuştu.

AK Parti iktidarları döneminde Bingöl'de 13 katrilyonun üzerinde yatırım gerçekleştirildiğine dikkati çeken Yılmaz, “Kim ne derse desin, Bingöl son 16 yılda bir büyük bir dönüşüm yaşadı. Hem fiziki hem de sosyal olarak çok önemli gelişmeler sağlandı” dedi.

“Ekonomide de büyük atılımlar yapıldı”

Darbecilerin 15 Temmuz’da milleti hedef aldığını vurgulayan Yılmaz, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Bu süreç içinde anayasal yasal birçok reformlar gerçekleştirildi. En son 15 Temmuz hadisesiyle birlikte biliyorsunuz çok önemli bir saldırıyla karşı karşıya kaldık biliyorsunuz. O gece Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve külliyenin bombalanması bence sembolik olarak çok anlam ifade ediyor. Darbeci zihniyetin esas hedefinin millet olduğunu çok açık ifade ediyor. Milletin iradesinin tecelli ettiği külliye ve meclise yaptığı saldırı aslında millete karşı bu vesayetçi anlayışın kendisini konumlandırdığını gösteriyor. Çok şükür bu 16 yıllık süreçte bu anlayışlardan kurtulduk. Bunun en büyük faydasını doğu ve güneydoğu halklarımız gördü. Hem etnik kimlik hem inanç özgürlüğü noktasında o yasakçı sistemin zorluklarını yaşadılar. Ama bugün geldiğimiz noktada demokrasi standartların yükselmesinden en büyük yararı gören doğu güneydoğu illerimiz.  Demokrasi yanında ekonomide de büyük atılımlar yapıldı. En büyük göstergesi de 15 Temmuz sürecinden sonra yaşananlardır. Bu hadiseler eski Türkiye’de yaşansa çok büyük darbe alırdı ekonomi. Ama ak parti döneminde bertaraf edildi ve sağlam bir duruş sergilendi ekonomide. Ekonomimiz 7.4 büyüdü. İstikra oluştu. Bu ekonomik bünyenin ne kadar sağlam hale geldiğinin en büyük göstergesidir.”

“Bingöl gerçekten bir dönüşüm yaşadı”

Bingöl’ün Ak Parti döneminde büyük bir dönüşüm yaşadığını söyleyen Yılmaz, “Bingöl 16 yıllık Ak Parti döneminde büyük bir dönüşüm yaşadı. Transformasyon denir ona gerçekten bir dönüşüm yaşadı.  Hem fizik olarak hem sosyal olarak çok önemli gelişmeler sağladık bu dönemde. Bingöl’ün ilk 2009 seçimini hatırlıyorum. Bingöl merkezin 85 bin nüfusu vardı. Şu anda ise 120 bine yakın nüfusu var. Bingöl’ün bu yılki artışını da eklediğimizde 35 bin civarında bir nüfus artışı mevcuttur. 2009 dan bu yana saydığımızda son 9 yıldaki toplam nüfus artışı 35 bindir. Ve bir taraftan kamuoyu yatırımları hızlandı okullardan hastanelere yurtlardan altyapıya bir taraftan da vatandaşımız kendisi yeniledi fiziki iş ortamını yeni konutlar yeni iş yerleri vs. dolayısıyla Bingöl gerçekten bir dönüşüm yaşadı. Bu dönüşüm sürecini de İnşaallah devam ettireceğiz. Bizim hesaplarımıza göre son 16 yılda 13 katrilyondan fazla bir yatırım gerçekleşti. DSİ’den Kara Yollarına, Milli Eğitimden Sağlığa, İller Bankasından KOSGEB’e, TOKİ’den diğer kuruluşlara kadar bir çok yatırımlar gerçekleşti. Üniversitemiz 16 bin öğrenciye ulaştı. Havalimanımız bu sene İnşaallah 200 bin yolcu taşıyacak. İyi bir hava limanımız oldu. Diğer taraftan il ve ilçe merkez hastanelerimizi yeniledik. Okullarımızı yeniledik.  Şehirlerimizin altyapılarını yeniledik. Kırsala çok önemli hizmetler yaptık. Spor alt yapısını aşağı yukarı tamamladık ve bir çok alanda bu yatırımlar ortaya çıkmış oldu. İstihdama dönük olarak çağrı merkezlerinden tekstil kentlere sanayiden hizmet sektörlerine bir çok yatırımlar gerçekleşti” diye konuştu.

“Şimdi devam etmemiz gerekiyor”

Yaptıkları hizmetlerin çok olduğunu ama yapacak birçok hizmetleri de bulunduğunu ifade eden Yılmaz, “Şimdi devam etmemiz gerekiyor. Bizim bir sloganımız var ‘durmak yok yola devam’ diyoruz.  Hangi hedefe ulaşırsak ulaşalım hep yeni hedefler koyuyoruz. Çıtayı daima daha yüksek yerlere koyuyoruz ve o hedeflere doğru koşuyoruz.  Bu sefer de farklı değil. Yaptıklarımız tamam ama yapacaklarımız var. Bu güne kadar yaptığımız çalışmaları daha ileriye götürmek için hazırlıklarımızı devam ettiriyoruz.  Bu kapsamda bazı başlıkları sizlerle paylaşmak istiyorum. Her şeyden önemlisi eğitim ve sağlık çünkü bu alanlar insana yatırım demek. Genç nüfus potansiyelimiz var. Türkiye’de şuanda yaş ortalaması 31-32’ ye kadar geldi, işte Bingöl’de 23-24 diyelim dolayısıyla bu genç nüfusu geleceğe daha iyi eğitimle ve sağlıkla hazırlamamız gerekiyor. Eğitimde üniversitemiz genişleme konusunda büyük bir yolu kat etti. Gelişme konusunda bir iki adım daha atmamız gerekiyor. Hayvan hastanesi nin temelini attık bölgesel bir hayvan hastanesini yapacağız. Kadranın tepesine giderseniz görürsünüz geçenlerde temelini attık bittiği zaman sadece Bingöl’e değil bütün bölgemize hizmet edecek bir hastane olacak. Kütüphane binası mimarisiyle çok güzel bu yıl inşallah onu tamamlayacağız ve farklı bir kütüphanecilik anlayışıyla Bingölümüzün ve üniversitemizin hizmetine girecek.  Bundan sonra üniversitemizin hedefi derinleşmektir. Genişlemeyi belli bir noktaya getirdik artık üniversitemizin her yıl gittikçe öğrenci sayısı hızla artmaktadır. Pilot üniversite olarak seçilmişti. Pilot üniversite kapsamındaki faaliyetlerimizi devam ettireceğiz ve bunun destekçisi olacağız. Üniversitemizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.  Alanı da büyütüyoruz üniversiteye yeni bir girişte yapacağız. Daha büyük alanda daha faklı bir üniversitemiz olacak. En önemli hedeflerimizden bir tanesi de üniversite bünyesinde bir vakıf kurmaktır. Üniversite vakfı kurduğumuz zaman üniversitenin sadece bütçe ile kalite bulması imkansız hem toplumsal artışı sağlamamız hem de kaliteyi yükseltme amacıyla kuracağımız bu üniversite vakfının çok çok önemli olacağını düşünüyorum. Milli eğitim konusunda pek yapacağımız bir şey kalmadı. Çok şükür il ve ilçelerimizde yeterince pansiyonları yaptık hatta bu pansiyonlar tam dolmuyor bu da bizim için çok büyük bir sevinç kaynağıdır. Artık dijitalleşme dönemine giriyoruz Türkiye’de de dünyada da dolayısıyla bizde bu dijital çağda bu çocukları hazırlayıp hızlı bir şekilde oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

“Sağlık Kampüsü kuracağız”

Bingöl’e büyük bir sağlık alt yapısı kuracaklarını belirten Yılmaz, “Sağlık hizmetlerine gelirsek daha önce söylediğim gibi il ve ilçelerde ki tüm hastaneleri yeniledik. Yenilediğimiz devlet hastanesinin olduğu yeri bir sağlık kampüsü haline getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için 400 yataklı hastane projemiz var. Orayı daha geniş ve altı otopark olacak şekilde vatandaşlarımıza çok daha nitelikli hizmet sunan, bugün hiç olmayan bazı birimleri de bünyesinde kapsayan, daha büyük bir sağlık altyapısıyla Bingölle buluşturacağız. Son dönemlerde anjiyo ünitesini kurduk kemoterapi artık yapılabiliyor palyatif bakım ünitesini açtık öyle kritik bir takım hizmetleri başlattık zaten. Önümüzdeki dönemlerde inşallah bunları artırarak devam ettireceğiz. Bunların dışında Karlıova, Kiğı ve Adaklı’da lojman ihtiyaçlarını karşılama hedefimiz var. Acil sağlık hizmetlerinde çok iyi bir yere geldik. Bazı merkezlerde sağlık merkezlerini kuracağız özellikle Genç’te ihalesi yapılan bir aile sağlığı merkezi oluşturduk. Böyle sağda solda bazı küçük ihtiyaçlar kaldı. İnşallah önümüzdeki süreçte de bunları tamamlayacağız. Eğitim ve sağlık projelerinin yanı sıra sporun da altyapısını önemsiyoruz. Bu da sağlıklı yaşam için çok çok önemli. Gerçekten şu anda spor altyapısı alanında çoğu illerin önündeyiz. Atletizmden yarı olimpik yüzme havuzuna, kapalı spor salonlarından kayak tesislerine bir çok alt yapı yapıldı. Futbolcu fabrikası da tamamlandı daha açılışını yapmadık. Şimdiki hedefimiz önümüzdeki süreçte bir kamp eğitimi merkezini tamamlamaktır. Bingöl’ün artık bu tür hizmetlere ev sahipliği yapması için altyapısını oluşturmaktır. Hesarek kayak merkezini master ve fizibilite ederek daha büyük ve daha güzel bir turizm cazibe merkezi haline getireceğiz. Geçen kış bir festival oldu bu festivalde araç park yeri olmadığı için bir çok vatandaşlarımız kilometrelerce yolu yürümek zorunda kaldı inşallah bu sene oraya 1000 arabalık otoparkı yapacağız ve orayı yerel ulusal ve daha uzun vadeli bir turizm merkezi haline getireceğiz.

Ulaştırma en kritik seviyededir. Eski bir planlamacı olarak söylüyorum ulaştırma bütün sektörlerden etkilenir, bütün sektörleri etkiler.  Erişilebilirlik olmadan bir bölgenin kalkınması gelişmesi söz konusu değildir. İnşallah bir çok projelerimize noktayı koyacağız. Bingöl-Elazığ arası sıcak asfalt haline geldi. Aynı şekilde Bingöl-Solhan arası içinde yaptık. O da bitmek üzere. Biten kısmı gerçekten çok çok güzel ama tamamı bitecek inşallah. Bingöl-Karlıova arası çok az bir kısım hariç duble yol bittiği gibi eksikliklerimizi tamamlayacağız. Diyarbakır-Bingöl arası büyük bir kısmı bitti. Ama Diyarbakırı’da zorlayacağız inşallah. Orda da bazı ihtilaflar vardı onlar çözüldü umarım hızlanır” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı