Tarıma Değer Katanlara Ödül

Tarıma Değer Katanlara Ödül

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü öncülüğünde tarım paydaşlarının katılımıyla ilki gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma Günleri ve Tarıma Değer Katanlar Ödülleri Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi konferans Salonunda gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

Tarıma Değer Katanlara Ödül
Tarıma Değer Katanlara Ödül Admin
Bu içerik 277 kez okundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören il tanıtımını içeren video gösterimi ile devam etti.

Program İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Burhan Bahadır’ın açış ve selamlama konuşması ile başladı.  Bahadır konuşmasında, “İlimiz, nüfusunun %43’ü tarımla geçimini sağlayan, topraklarının %44’ü mera olan, 510 bin küçükbaş, 138 bin büyükbaş hayvan, 132 bin arı kovanına sahip,  bereketli toprakları, zengin su kaynakları ve sosyo kültürel zenginliği ile tam anlamıyla tarım kenti olmaya aday bir ildir” dedi.

Tarım İl Müdürü Bahadır'ın açılış konuşmalarına müteakiben, Vali Ali Mantı, Bingöl'de yapılan yatırımlara değinerek, sürdürülebilir tarım alanında Bingöl'e yapılan en faydalı yatırımın SÜTAŞ Entegre Tesisi olduğu ifade ederek, “Bingöl İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılan faaliyetleri izledik. İnşallah bu güzel faaliyetler önümüzdeki dönemlerde artarak devam edecektir. Sayın bakanımıza ilimize ve bölgemize yaptığı tüm yatırımlar için tekrar teşekkür ediyorum. Bugün Bingölümüzün gündeminde çok değerli bir yatırım olarak Sütaş var. Gerçekten Türkiye’nin en önemli projelerinden birisidir. Bu yatırımdan daha güzel bir yatırım yapılacağına inanmıyorum. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle de Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. İl Valisi olarak diğer Valilerin gıpta ile baktığı bir proje Sütaş Projesi. Bingöl’den daha büyük arazileri olan, Bingöl’den daha büyük imkanları olan iller dururken Bingöl’ün tercih edilmesi tamamen sayın Bakanımızın sayesinde olmuştur. Bakanımıza tekrar teşekkür ediyorum. İnşallah tarım potansiyelimiz, atıl kalan ahırlarımız arazilerimiz ve diğer potansiyellerimiz Sütaş’la beraber hızla faaliyete geçecektir. Bingöl’e 65 Milyon para girecek, 10 bin kişiye iş verilecek İnşallah” şeklinde konuştu.

Son olarak Kalkınma Eski Bakanı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz konuşmasını yaptı. Yılmaz, konuşmalarında son 16 yılda Bingöl'de sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 375 Milyon 491 Bin TL Hibe olmak üzere 441 Milyon 48 Bin TL kaynak aktarıldığını ifade ederek, emeği geçen tüm Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlarına ve Bakanlık Personeline teşekkür etti.

Bingöl'de yapılan SÜTAŞ Entegre Tesisinin İlimize gelmesinde özellikle ulaşım alanındaki yatırımların çok büyük payının olduğunu söyleyerek, bu tesisin İlimizde bitkisel üretimi, özelliklede yem bitkisi üretimini sürdürülebilir hale getireceğini, süt üretiminde Pazar sorununun büyük oranda ortadan kaldıracağını belirtti.

Dr. Cevdet Yılmaz'ın konuşmalarının ardından, 2018 yılında gerçekleştirilecek olan toplam yatırım bedeli 21 Milyon 823 Bin TL olan 25 adet DAP Yeni Ahır-Ağıl inşaatı, 8 adet Kırsal Kalkınma Tesisi ve 44 Adet Ceviz Bahçesi için yatırımcılara, Ak Parti Genel Başkan yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz, Kalkınma Bakan Yardımcısı, Bingöl Valisi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü ve protokol tarafından temsili çek verildi.

 

Ayrıca Bingöl Ziraat Odası Başkanı, Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Bingöl Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Bingöl Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ile programa katılan tüm çiftçilere "Tarıma Değer Katanlar Teşekkür Belgesi" verildi.

 

Akabinde, son iki yılda gerçekleştirilen ve toplam yatırım tutarı 44 Milyon TL olan 9 adet broyler etlik piliç kümesi, 6 adet kırsal kalkınma tesisi, 2 adet kırsal turizm tesisi ve 106 adet DAP Ahır-Ağıl projesinin açılışı kurdelesi dualar eşliğinde kesildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı