‘‘Sosyal Medya Sokaktan Tehlikeli’’

‘‘Sosyal Medya Sokaktan Tehlikeli’’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Selahattin Güven, ‘‘okul destek projesi’’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güven, Sosyal medyanın sokaktan çok daha tehlikeli olduğunu söyledi.

‘‘Sosyal Medya Sokaktan Tehlikeli’’
‘‘Sosyal Medya Sokaktan Tehlikeli’’ Yahya Çelik
Bu içerik 311 kez okundu.

Bingöl’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün düzenlediği iftar programına katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Selahattin Güven, ‘‘ Türkiye genelinde 23 pilot ilde uygulanıyor. Biz yoksulluk döngüsünü kırmak istiyoruz. Yani yoksulun çocuğu yoksul kalmasın diyoruz. O yüzden de bir şekilde bizim ekonomik olarak desteklediğimiz ailelerin çocuklarına iyi bir eğitim vermeye çalışıyoruz. Bu iyi eğitimi verirken aynı zamanda sosyal faaliyetlere sportif faaliyetlere katılımlarını sağlıyoruz. Genelde dezavantajlı ailelerde öğretmene gidip çocuğu takip etmek zor olduğu için arkadaşlarımız gidip öğretmenlerle görüşüyor.’’ Dedi.

‘‘Bingöl’de 100 Çocuk Faydalanıyor’’

Okul Destek Projesinin Bingöl ayağı ile ilgili bilgiler veren Güven, Bingöl’de 6-7-8. Sınıflarda okuyan 100 öğrencinin projeden faydalandığını belirterek, ‘‘ Zaten pilot bir uygulama olduğu için şu anda sadece 6-7-8. Sınıfları kapsayan bir proje. Bingöl’de 100 arkadaşımız bu projeden faydalanıyor. Proje aşamasından sonra artılarını eksilerini tartıp bunu 81 ilde yaygın hale getirmeyi planlıyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

Ortadoğu’da ki karışıklıklar sonrası Türkiye’de misafir edilen, Suriyeli Mülteci Çocuklar ile ilgili çalışmalara da değinen Güven, ‘‘Sosyal uyum projesi kapsamında UNICEF ile birlikte yürüttüğümüz bir proje. Daha önce 198 ilde uygulanıyordu ama artık bin göl dahil 81 ilde uygulanmaya başlayacak. İmzaları attık. Mülteci çocukları kültürel etkinliklere katıp yerel arkadaşlarıyla kültürümüzü öğrenmelerini sağlayacaz. Aynı zamanda kendi kültürlerini bizim çocuklarla paylaşmalarını ve bir kültür kaynaşması oluşmasını istiyoruz.’’ Dedi.

‘‘Sosyal Medya Sokaktan Çok Daha Tehlikeli’’

Sosyal medyanın sokaktan çok daha tehlikeli olduğunu söyleyen Dr. Selahattin Güven, ‘‘Biz ‘Ekranla değil akranla büyüsün çocuklar’ isimli bir kampanya başlattık. Bu kampanyanın en temel amacı tabletle tv ile bilgisayarla vakit geçiren çocuklarımızın aslında sokakta daha güvende olduğunu söyleyebiliriz. TV, tablet, sosyal medya sokaktan çok daha tehlikeli. Sokaklar çocuklarla birlikte daha güvenli hale gelecektir. İstismarla ilgili hem koruyucu önleyici hizmetler yerine getiriyoruz. Hem de internetin zararları ile ilgili toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Çocuklar ailelerinden daha iyi interneti kullanıyorlar. Ayrıca bağımlılık da istismarın önünü açan şeyler ve biz bunlarla da mücadele ediyoruz. Bunlarla mücadelemiz aslında istismarı önlemeye de yönelik çalışmalar. İstatistiksel olarak istismarda düşüş gözlense de bizim için bir vaka dahi çok vakadır. Bu kapsamda bir yasa da hazırlandı meclisten geçecektir ve caydırıcı cezalar olacaktır.’’ İfadelerini kullandı.

Bingöl Olay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı