Seçmenimizin belirgin özellikleri…

Seçmenimizin belirgin özellikleri…

Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere bu sefer seçmeni ele alalım biraz. Seçmenimizin önemli özelliklerini anlatalım.

Seçmenimizin belirgin özellikleri…
Seçmenimizin belirgin özellikleri…
Bu içerik 391 kez okundu.

Hep adaylardan partilerden bahsedecek değiliz ya. Zaten siyasilerle, partilerle ilgili konuşmayan nerdeyse yok gibi memlekette. O konuda yorum yapmak hadsizlik olur. Siyaset konusunda ciddi manada uzmanlar her yerdeler. Kahvelerde, sokaklarda, parti önlerinde, evlerde, sosyal medyada özellikle. Buradan çıkarımda bulunacağım tek şey herkesin çok iyi anladığı bir konuda doğru karar vermenin mümkün olmayacağı… Herkesin o kadar kusursuz anladığı bir konuda kendi düşüncesinden başkasına kulak kesilmesi ne mümkün? Seçmenimizin ilk özelliği bu işte: Bilgili ve bilgisi orantısında kibirli.

Sokaklarda ne konuşuluyor ona bir bakalım önce. İlçelere verilmeyen vekil adaylıkları tabi ki ilk sırada. Yılarca partiler bölgecilik yapıyor, hep belli bölgeden adam koyuyorlar diye ortalığı inleten seçmenler bu sefer de neden bölgecilik yapılmadı? Şu veya bu bölgeye neden aday verilmedi diye kendisini çürüten sorular soruyor. Bu da seçmenin ikinci önemli özelliğini ortaya koyuyor : Tutarsızlık.

Yıllardır bölgecilik yapıldığı, hak eden adamlar yerine belirli kişilere siyaset arenasında yer verildiğini söyleyen seçmenler bu sefer tam tersini savunmaya geçtiler. Ki bunda sanırım bölgeciliği bu süreçte bir kader olarak seçmene sunanların da etkisi yadsınamaz. Sonuçta seçmen bu sefer seçimini yaparken ya kendi için seçimde bulunacak ya da tüm toplum için. Bu da onların hür iradesine kalmış bir şey. ‘Hür İrade’ kavramına da bir parantez açıp seçmenimizin üçüncü önemli özelliği olarak Hür İradeyi sandığa tam manasıyla yansıtamama özelliğini eklemiş olalım.

Gelelim seçmenin beklentilerine. Seçmen kavramı içerisine oy kullanma hakkı olan herkesi katarak söylüyorum ki seçmenin somut olarak beklentisi pek yok. Herkes fabrika istiyor. Herkes iş istiyor. Herkes daha güzel sokaklar istiyor. Herkes temiz bir şehir, kibar esnaf, güler yüzlü insanlar istiyor. Peki, o can alıcı soruyu sormak istiyorum: Sevgili fabrika isteyen kardeşim sen de görüyorsun ki devlet elindeki fabrikaları satma politikası izlerken ne diye sana fabrika yapsın? Sen köyde arazini satıp ev almak yerine evler almak yerine neden bir fabrika kurup insanlara iş imkânı sunmayı hiç düşünmedin? Daha güzel sokaklar isteyen sen neden hiç düşünmeden çöpünü yere attın? Neden sabah evde tükürmek yerine sokağa çıkınca tükürmeyi tercih ettin? Neden sokakta tanımadığın bir insana gülümsemedin? Neden dükkânına gelen müşteriye hoş geldin demedin? Neden dükkânına gittiğin esnafa selam verip kolay gelsin demedin? Kahve önündeki kürsüde oturup çay içerken için sıkılmadı da kürsülerden dolayı geçemediğinde mi sıkıldı için? Kendin için iş isterken, şahsi problemin için çalmadık kapı bırakmazken şehrin için kaç kapı çaldın? Fabrika isteğini dile getirmek için kaç kez Ankara’ya gittin? Seçmenimizin dördüncü önemli özelliği bu: Egoist davranma ve samimiyetsizlik.

Bu saydığım özelliklerin hepsinden hepimizde bir parça var. Şimdi sizlere şunu söylüyorum: Partiler ve adaylarla ilgili tüm tespitleriniz doğru. Peki bu sözü hiç duydunuz mu? Allah dağına göre kar verir? Ya bunu: Herkes hak ettiğini yaşar?

Şu anda sadece oturup kapınızın çalınmasını bekliyorsunuz. İstemem yan cebime koycular sizi… Aha seçime üç haftadan az var. Aha sandık orda aha mühür sizde. Sandığın ardında Süleyman sizsiniz.

Neyse çok da kızmayayım kendimize. Ülkemiz için ve memleketimiz için en hayırlısı ne olsun diyelim. Yaptığınız hesapların hepsini de anlattığınız arkadaşınız da yaptı yalnız. Çok da yormayın kendinizi… Saygı ve selamlarımla

Hasan BERDİBEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı