BÜ Senatosu ABD ve İsrail’i kınadı

BÜ Senatosu ABD ve İsrail’i kınadı

Bingöl Üniversitesi Senatosu, yayınladığı yazılı açıklama ile Filistin’de zulüm yapan İsrail ve ABD’yi esefle ve şiddetle kınadıklarını bildirdi.

BÜ Senatosu ABD ve İsrail’i kınadı
BÜ Senatosu ABD ve İsrail’i kınadı
Bu içerik 480 kez okundu.

 

Senato’nun yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “ABD, Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını ilan etmişti. Bu durum, 1948 yılından beri bölgede yaşanan olumsuz tablonun daha da vahim bir hale gelmesine yol açmıştır.  ABD yönetiminin İsrail ile birlikte sergilediği bu olumsuz tutum, Orta Doğu’da şiddet olaylarına son verilmesine,  barışın tesisine, dinleri ve ırkları farklı olsa da insanların huzur içerisinde yaşamasına büyük bir engel oluşturmuştur.

Filistin halkı, kendi toprakları üzerinde uygulanan ve uluslararası kamuoyunun vicdanını en derinden yaralayan tutumları, ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve gayri meşru yayılmacı politikasını protesto etmek amacıyla sivil eylemler düzenlemektedir. Bu eylemlere İsrail yönetimi tarafından verilen orantısız tepki büyük bir katliamın oluşmasına, onlarca kişinin şehit edilmesine ve 2000’den fazla kişinin de yaralanmasına sebep olmuştur. Halen devam eden ve dünyanın sessiz kaldığı bu insanlık dışı saldırılar, bölgede tesis edilmeye çalışılan barış ve huzur ortamını ortadan kaldırarak ihtiyaç duyulan istikrarı imkânsız hale getirmektedir.

Bingöl Üniversitesi olarak dünya kamuoyu, uluslararası hukuk ve BM kararlarını hiçe sayan İsrail ve ABD’nin ayların en faziletlisi olan Ramazan ayının arifesinde bu insanlık dışı uygulamalarını ve katliamını esef ve şiddetle kınıyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Turizm ve Rekreasyon Dergisinin İlk Sayısı Çıktı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı
Vali Ekinci Kermes’e Katıldı