“Tek borçsuz ilçe Adaklı belediyesidir

2014 yılında 3,7 milyon TL ile borç aldığı belediyeyi 2017 yılında borçsuz belediye haline getiren Adaklı Belediye Başkanı Zeki Işık, “İlçeler bazında artı rakamlara ulaşan tek belediye Adaklı Belediyesidir “dedi.

“Tek borçsuz ilçe Adaklı belediyesidir
“Tek borçsuz ilçe Adaklı belediyesidir
Bu içerik 654 kez okundu.

 

1975 yılında kurulan belediyenin ilk kez artı rakamları gördüğünü ifade eden Işık, sekiz mahallede alt yapı yok iken 5 tanesinin alt yapısını ve üst yapısını bir aya kadar bitireceklerini söyledi. 4 mahallenin su ihtiyacını giderdiklerini ve sadece 3 mahallenin bazı sıkıntıları kaldığını ifade etti.

İlçenin ulaşımda bazı eksiklikleri olduğunu söyleyen Işık, “ilçemizde 37 kilometre bir yol yaptık. Başta Bakanımız Cevdet yılmak olmak üzere milletvekilimiz Enver Fehmioğlu ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun bu yol sayesinde güzergahta 40-45 bölgede yerleşimler kuru. Bu çok büyük bir hizmettir. Karbaşan-Ayvadüzü bitti. Karlıova’da 12 km bitti. Bu yıl bitecek yollar da vardı ama İç İşleri Bakanlığının genelgesiyle BSK zorunluluğu geldi ve onlar da seçimle birlikte biter inşallah. Öğretmenevini bitirdik. Yatılı Bölge Okulu  yapım aşamasında. Kaba inşaatı bitmek üzere. Milli Eğitim’in 10 tane lojmanı  bu yıl bitecek. Hastanemizin 8 lojmanı için yakın zamanda temeli atılacak. En önemlisi Toki konutları bu yıl Allâh’ın izniyle yapılacak. İhalesi yapıldı. 600 bin TL’ye sosyal tesis yaptık. Bayramdan sonra buranın da açılış törenini gerçekleştireceğiz. 6-7 su deposu yaptık. Eksiklik olarak da Demiroluk mahallesinin alt-üst yapıları ve su deposu, Danettepe’nin 5 kilometreden satın alıp getirdiğimiz suyu var. Alt ve üst yapısının yarısı duruyor. Çetan mahallesinin 3 sokağı var. 7 km asfalt ve 500 metre istinat duvarı yaptık.  Üç sokağımızın eksikliği var. Üsküdar ve Sultanbeyli Belediyeleri 20’şer bin TL yardım yaptılar. Bir köprümüz var yapılması gereken. Vatandaşlarımız o köprüden dolayı büyük zorluklar yaşıyor. Bir de Afet Konutları Mahallesi var. 1000 nüfusu var. En büyük hizmetimiz oradadır. Alt yapı ve üst yapıyı komple yaptık. Su da götüreceğiz. Depolarına başladık. 1.5 milyonluk bir yatırım bu mahallemize yaptık “diye konuştu.

“Yan bakmaları, düşmanlıkları kaldırdık”

Görev süresince hep yapıcı olduklarını, huzurdan yana tavır koyduklarını ifade eden Başkan Işık, “Her bayramda tüm haneleri tek tek dolaşıp bayramlaşıyoruz. Hane hane gezmeyi ben getirdim Adaklı’ya. Yan bakmaları, düşmanlıkları kaldırdık. Huzur için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştık. Bir belediye başkanı vatandaşlara kapısını açık tutmalı, dışlamamalı, sabırlı olmayı bilmeli. İyi niyetli olup vatandaşlarını sevmeli. Bu koltuklar hizmet içindir. Ama en önemlisi Adaklı’da oturup başkanlık yapmak yerine proje yapıp bu projelerin peşinde koşmaktır. O projeleri hayata geçirmektir “dedi.

“Bölge, ihtiyacı olan hizmetin %80’ine kavuşmuş durumda”

Hizmet noktasında ihtiyaçlara yönelik çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini ifade eden Işık, “En büyük hayalim ise ulaşım sorununu ortadan kaldırmaktır. Mahalleler arası mesafeler uzun ve tozlu yollardan oluşuyor.  43 yıllık belediye tarihinde her gelen 6-8 mahalleye hitap etmiş. Ama biz imkanlar dahilinde 39 muhtarlığa hitap etmeye çalışmışız. Kapımıza her gelene cevap vermişiz. Yaptığımız projelerle birlikte bölgemiz %80 oranında ihtiyacı olan hizmete kavuşmuş olacak. Bu bölgeyi kalkındıracak en önemli hizmet, Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayacak olan Erzincan yoludur. O yol biterse Bitlis, Muş, Van gibi şehirler de faydalanacak. Azerbaycan İran’dan gelen tırlar için de bir durak olacaktır. Belediye olarak yeterli personelimiz yok. Teknik eleman olarak sıkıntı yaşıyoruz. İşçi noktasında da ufak tefek sıkıntılar var ama onları da İŞKUR aracılığıyla temin ediyoruz “şeklinde konuştu.

“Malatya’nın kayısı neyse Adaklı’nın cevizi odur”

Adaklı’nın ceviz konusunda son derece kaliteli cevizlere sahip olduğunu söyleyen Işık, “1-2 yıldır ceviz ekimine başladık. Adaklı’nın yerli cevizi sağlık açısından çok faydalı bir cevizdir. Ticari amaçla Adaklı cevizini de hak ettiği noktaya ulaştıracağız. Bal kalitemiz de ceviz kadar iyi. Bu ürünler için gerekli araştırmaları yapıyoruz. Vatandaşlarımız ekimlere başladı birkaç yıla ceviz denilince akla ilk gelen yerlerden biri Adaklı olacaktır “dedi.

“Bu saatten sonra önceliğimiz peyzaj olacak”

Birçok konudaki sorunların bitme aşamasına geldiğini, alt ve üst yapının bu sene biteceğini ifade eden Başkan Işık, “Su ihtiyaçlarından ve 3 mahallemizin sorunlarından sonra çevre düzenlemesine peyzaj işlerine başlayacağız. Parklar bahçeler inşa edeceğiz. İlçe genelinde bir piknik organizasyonu oluşturup geleneksel hale getirmek istiyorum.

Sağlık kurumlarımız personel ve fiziki yapı olarak iyi durumdalar fakat tıbbi cihaz eksikliklerimiz var. Bu konularda da mücadele ediyoruz. Sağlık İl Müdürüyle görüşüp bu işleri halletmeye çalışacağız ”dedi.

“İlçe olarak seçime hazırız”

İlçe olarak seçime hazır olduklarını ve seçim olmasa dahi hizmetlerini vatandaş memnuniyeti için yaptıklarını kaydeden Işık, “İlişki ve hizmet açısından baktığımız zaman biz Adaklı ilçesi olarak seçime hazırız. Sadece seçimde değil her zaman seçmenimizin yanındayız. Ben şahsi olarak sonbaharda seçim bekliyordum. Ama bizim için de sürpriz olmadı. MHP ile ittifak yapılmasını olumlu karşılıyorum.Artık sağ-sol kalktı. Şahıslar önemlidir. Bence faydalı bir ittifak olmuştur. Muhalefetin İttifakı ile ilgili konuşmak gerekirse de, onlar da kendi açısından çabalarını gösterme gayretindeler. Ama ben Ak Parti’nin %57 oy alacağına inanıyorum. Ak Parti’nin yokluğunda ülkeyi Suriye’ye çevirirler.

Partimizde çok sayıda aday adayı olması normal bir durumdur. O da kriterlere uygun kişinin çok olduğunu gösterir. Bingöl’de yaşamayan aday adaylarına yönelik ise halkla iç içe ve halka yakın olmaları gerektiğini düşünüyorum “ifadelerini kullandı.

Birlik ve beraberlik vurgusu yaparak sözlerine son veren Işık, “Öncelikle ilçemde birlik ve beraberlik içerisinde sağa sola taşmadan, yarın olmayacağımızı düşünerek fikirlerimizi anlatmalıyız. Seçim olmadan demokrasi de olmaz. Onun için bu hem Bingöl’de hem ilçemizde hem ülkemizde duyarlı bir seçim olmasını istiyorum “dedi.

Haber- Orhan Bozukluhan

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Derbide Dostluk Kazandı
Derbide Dostluk Kazandı
Ekinci’den 104 Yaşındaki Lütfiye Nineye Ziyaret
Ekinci’den 104 Yaşındaki Lütfiye Nineye Ziyaret