“Savaşa Değil Seçime Gidiyoruz”

Gazetemize nezaket ziyaretinde bulunan Hüda-Par Milletvekili aday adayı Hamdullah Tasalı, “Siyasi iktidar ve muhalefet söylemleri ile toplumu kutuplaştırıyor. Oysa biz savaşa değil seçime gidiyoruz “dedi.

“Savaşa Değil Seçime Gidiyoruz”
“Savaşa Değil Seçime Gidiyoruz”
Bu içerik 407 kez okundu.

Erken seçim beklediklerini ifade eden Tasalı, “Biz parti olarak erken seçim bekliyorduk fakat bu kadar erken olacağını tahmin etmezdik. Yine de memleketimize ve milletimize hayırlı olsun. Partimize şu an için 10-15 civarında arkadaşımız adaylık başvurusunu yaptı. Biz diğer partilerden farklı olarak hem adaylık başvurusu için ücret almıyoruz. Hem de başvuru yapmak isteyenlere internet üzerinden başvuru yapma imkanı sunuyoruz.  Bu da özellikle gençlerin ilgi göstermesini sağlıyor. Yaptığımız bu yaklaşım ve duruşla yakın zamanda bölgedeki AKP ve HDP vesayetini yıkıp onların seviyesine çıkacağız “dedi.

 

“Biz her zaman sahada olduk”

Kendileri gibi partilerin nefes bile almakta zorlandığı bir ortamda her zaman sahada olduklarını ifade eden Tasalı, “Bizim gibi partilerin nefes bile alması mucizeyken biz sahada olduk. Mecliste olmamamıza rağmen vatandaşların her sorunuyla ilgileniyoruz. CHP ve HDP’nin mecliste temsilcileri olmasına rağmen sorunlarla biz ilgileniyoruz. Toplum muhalefet görevini bize yüklemiştir. Çevreyle, imarla, trafikle alakalı raporlar oluşturup kamuoyuyla paylaştık. İnanıyoruz ki ilerleyen dönemlerde daha fazla tercih edilen bir parti haline geleceğiz. “dedi.

“Siyaseti tepeden bir savaş aracına dönüştürdüler”

Mevcut iktidar ve muhalefetin siyasette kullandıkları dille birçok değeri itibarsız hale getirdiğini kaydeden Tasalı, “Birçok değerimizi siyasetin elinde oyuncağa çevirdiler. İnsanları, toplumu ötekileştirip kutuplaştırdılar. Demokrasinin bir gereği olan seçime gidiyoruz. Savaşa değil. Toplumu ayrıştıran bir dil kullanmaktan çekinmiyor kimse. Siyaseti tepeden bir savaş aracına dönüştürdüler. Ak Parti kendi dışındaki partileri hain görüyor. 11 tane parti yasaların verdiği izinle seçime girme hakkı elde ediyor. Bu partileri hain ilan etmek yanlıştır. Kendisine oy vermeyenlere münafık demek de yanlıştır. Eski solun ötekileştirip yobaz, gerici damgası vurduğu insanlar bugün başkalarını münafık olarak yaftalamakta bir beis görmüyor ne yazık ki. Herkes üslubuna dikkat etmeli. Bu söylemler toplumu uç noktalara götürür, ayrıştırır. Ve bu kadar ayrıştırılmış bir toplum Suriye’ye dönebilir. Biz Hüda-Par olarak ilkeli duruşumuzdan şaşmayacağız. Ve bu tür keskin söylemlerden uzak duracağız “dedi.

“Her parti ittifak yapabilir ama kendiyle çelişmeye de gerek yok”

Siyasi partilerin kendi çıkarları doğrultusunda ittifak yapabileceğini ifade eden Tasalı, “Her parti ittifak yapabilir. 2016’da CHP-MHP ortak aday çıkardılar Erdoğan’a karşı. Bugün MHP karşı durduğu partiyle ittifak yapıyor. İttifak siyasette yapılabilir birşeydir. Ama kendisiyle çelişmeye de gerek yok diye düşünüyorum. Bir siyasi partinin ilkeleri olur. Bir partinin duruşu olmalıdır.

“Demokrasimiz erdem ve cesaret noktasında sıkıntılı”

Ülkemizdeki demokrasinin erdem ve cesaret noktasında sıkıntılı olduğunu belirten Tasalı, “Bizim ‘demokrasimiz’ erdem ve cesaret noktasında sıkıntılı. Tunus’ta daha yeni bir seçim yaşandı. İktidarı tek başına kazanan parti diğer partileri de ülke yönetiminde yer almaları için iktidarla ortak olmaya çağırdı ve koalisyon oluşturuldu. Ama bizde durum çok farklı. Eğer Ak Partili değilsen değil ülke yönetimine katılmak, devlet dairesinde dahi iş bulamazsın. Mülakat, güvenlik soruşturması adı altında bir sürü liyakatsiz işler dönüyor. Bu bahanelerle insanların ekmeğiyle oynanıyor.

“Ak Parti geldiğinde 22 ilde OHAL vardı. Bugün 81 ilde OHAL var”

Ülkenin nerdeyse 2 yıldır OHAL ile yönetildiğini vurgulayan Tasalı, “Ak Parti iktidara geldiğinde 22 ilde OHAL vardı. Ama bugün baktığınızda uzun bir süredir 81 ilde de OHAL uygulaması var. Ak Parti geldiğinde dolar 2.32 TL idi. Fakat bugün 4.30 TL seviyelerine ulaştı. Eğitimde fırsat eşitliği kalmadı. Batıdaki çocukla buradaki çocuklar aynı imkânlarda eğitim görmüyor. Gençlerimiz batıdaki gençlerle aynı imkânlara sahip değiller. Memurlar baskı altında. Bir miting olduğu zaman amirler memurların mitingde çektikleri fotoğraflarını istiyorlar. Böylesi baskı bu ülkeye yakışmıyor “dedi.

“Üretmiyoruz ama istihdam ödülü alıyoruz”

Üretim olmadan istihdam olmaz diyen Tasalı, “Bingöl İstihdam Ödülü alınca şaşırdım açıkçası. Acaba fabrikalar açıldı da haberim mi olmadı diye düşündüm. Konuya ilişkin bazı kişilere sorular sordum ama tatmin edici bir cevap alamadım. Bu sadece Bingöl’ün değil aslında tüm ülkenin sorunu. Türkiye üretmiyor. Bingöl üretmiyor. Tüketen bir toplum olduk. Köylüler yoğurdu, yumurtayı marketlerden alıp köye götürüyorlar. Herkes köydeki varını yoğunu satıp şehirde bir daire alıp kiraya verme derdinde. Şehir zaten her yönüyle betonlaşmış durumda. Tarım arazileri imara açılmış plansızca beton yapılar yapılıyor. 10 yıldır SÜTAŞ geldi gelecek deniliyor. Sanki SÜTAŞ gelince şehir uçacak. SÜTAŞ sonrası bir plan görünmüyor. SÜTAŞ sütü nerden getirecek? Köylerde hayvan yok.  Köyleri daha cazibeli hale getirmeliyiz. Tarım daha fazla desteklenmeli “dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Derbide Dostluk Kazandı
Derbide Dostluk Kazandı
Ekinci’den 104 Yaşındaki Lütfiye Nineye Ziyaret
Ekinci’den 104 Yaşındaki Lütfiye Nineye Ziyaret