372 kurs 7 bin kursiyer

Halk Eğitim Müdürlüğü yayınladığı bilgilendirme yazısında, bu sene 372 kursta 7062 kursiyere hizmet verdiklerini açıkladı.

372 kurs 7 bin kursiyer
372 kurs 7 bin kursiyer
Bu içerik 824 kez okundu.

Yapılan açıklamada Halk Eğitimin amaçlarına vurgu yapılırken, “Halk Eğitimi Merkezlerinin başlıca amaçları; bireylerin milli bütünleşmeyi güçlendirici ve yurttaşlık görevini bilinçli olarak yapmalarını sağlayıcı, demokrasiyi güçlendirici, kişilerin düşüncelerini, kişiliklerini ve yeteneklerini geliştirici biçimde eğitim çalışmaları yapmak, okuma-yazma öğretmek, eksik eğitimlerini tamamlamak için sürekli eğitim imkânları hazırlamak, kamu, özel ve yerel kaynaklar harekete geçirilerek kalkınma projelerine halkın katılımını sağlamak, toplu yaşama, dayanışmaya, yardımlaşmaya, birlikte çalışmaya yönelik alışkanlıklar kazandırmak, yöresel özelliklere ve ihtiyaçlara göre eğitim-öğretim, üretim, istihdam, pazarlama ve örgütlemeye yönelik çalışmalar yapmak, serbest zamanları en iyi şekilde değerlendirme ve kullanma alışkanlıkları kazandırmak, yeteneklerini sergileme ve geliştirme imkânları sağlamaktır “ifadeleri kullanıldı.

372 adet kurs 7062 kursiyer

Açılacak kurslarla ilgili Ağustos ayından itibaren başvuruların alınmaya başlandığı ifade edilen açıklamada, “Kurumumuz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılması düşünülen kurslarla ilgili 2017-2018 Eğitim-Öğretim Döneminde, öğretmen, uzman ve usta öğreticilere ihtiyaç duyulmuş olup, gerekli duyurular web sitemizde yayınlanmış, başvurular 15 Ağustos - 8 Eylül tarihleri arasında alınmıştır.

İlgili tarihten bu güne kadar, Okuma-Yazma, Halk Oyunları, El Sanatları, Türk İşaret Dili, İngilizce, Diksiyon, Giyim Üretim Teknolojileri, Katı Yakıtlı Kalorifer, Doğal Gaz Yakıtlı Kalorifer, Bilgisayar İşletmenliği, Ahşap Boyama ve Vernikleme, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele, Standart Türk Klavyesi, Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanımı, Yönetici Asistanlığı, Fransızca, İlkyardım, Hijyen, Engelli KPSS, 4-6 Yaş Çocuk Gelişimi, Üniversiteye Hazırlık Kursları ve Spor alanları başta olmak üzere toplam 372 adet kurs açılmış ve faaliyetler devam etmektedir.

Kurslarda Öğretmen, Uzman, Usta Öğretici ve Ücretli Usta Öğreticiler görevlendirilmiş olup, açılan kurslara 7062 kursiyer katılmıştır.

Ücretli olarak görevlendirilen Usta Öğreticilerin bir kısmı Aile Destek Merkezinde, bir kısmı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğe bağlı Sevgi Evlerinde, bir kısmı Sağlık İl Müdürlüğüne bağlı Toplum Ruh Sağlığında, bir kısmı Çağrı Merkezinde, bir kısmı İş-Kur İl Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği kurslarımızda, bir kısmı Kredi Yurtlar Kurumu, Türkiye Gençlik Vakfı, Ensar Vakfı bünyesindeki yurtlarda, bir kısmı Okullarda, Bir kısmı Belediye Başkanlığı bünyesindeki Gençlik Merkezinde, bir kısmı Gençlik Spor İl Müdürlüğü, bir Kısmı Kültür Turizm İl Müdürlüğü, bir kısmı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bir kısmı Arıcılar Birliği, bir kısmı merkeze bağlı mahallelerde, bir kısmı da merkeze bağlı köy ve beldelerde görevlendirilmiştir “denildi.

“İlgi duyulmayan kurslar kamu yararı için tekrar açılmıyor”

Vatandaşların ilgi duymadığı ve sorunlu olan kursların tekrar açılmadığı ifade edilirken, ”Kurslarımız, “Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği ve Halk Eğitimi Faaliyetlerinin Uygulanmasına Dair Yönerge” hükümleri çerçevesinde, çeşitli günlerde merkez müdürü ve kurslardan sorumlu müdür yardımcıları tarafından denetlenmektedir.

Kursların bazılarında usta öğreticilerin izinsiz olarak görev yerlerine gitmemesi, kursiyerlerin devamsızlığı, kurs yerlerinin yetersizliği, kurslarda yönetmeliğe aykırı fiiller gibi kanun ve yönetmeliğe aykırı durumlar tespit edilip tutanak altına alınmaktadır. Usta öğreticiler ve kursiyerlerin mağduriyet yaşamaması için bu güne kadar bahse konu sorunlu kurslar kapatılmamıştır.

Vatandaşın ilgi duymadığı ve sorunlu olan kursların tekrar açılmasının kamu yararına hizmet etmeyeceği ve Kamu Kaynaklarını Etkili ve Verimli Kullanma İlkesinin de zedeleneceği düşünülerek bu kursların tekrar açılmasına yönelik yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Bunların yerine vatandaşın ihtiyaç duyduğu başka alanlarda kurslar açılmaktadır.

Kurumumuz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü son üç yılda birçok ilke de imza atılmıştır. Daha önce, tarihinde hiç kurs açılmayan Su Düğünü, Erdemli, Balıklıçay köyleri ve Sancak Beldesinde bayanlarımıza yönelik kurslar açılmıştır.

Hiç kurs açılmayan köylerimizden biri de Alatepe Köyüdür. Kışın ulaşım sorunu olduğu için en azından bahar ve yaz aylarında kurs açılması için girişimde bulunulmuş ve akabinde bu köyümüzdeki vatandaşlarımıza da kurs imkânı sağlanmıştır.

Bu gibi kurslarımızın tümünde günün belli saatlerinde kitap okuma zorunluluğu getirilerek, özellikle eğitim imkânları kısıtlı olan bayan kursiyerlerimiz okumaya teşvik edilmektedir “ifadeleri kullanıldı.

“Mutfak açıldı, aşçılık eğitimi başladı”

Sık sık aşçılık eğitimi için talep aldıklarını ancak mutfaklarının olmaması nedeniyle bu kursları veremediklerini ifade eden HEM yetkilileri, “Kurumumuza yapılan başvurularda yoğun olarak aşçılık üzerine talepler olurdu. Ancak kurum bünyesinde mutfak bulunmamaktaydı. Bu eksikliği gidermek için çabalarımız sonuç verdi ve güzel bir mutfak salonu açarak, aşçılıkla ilgili kurslar düzenli olarak açılmaya başlandı.

İl milli eğitim müdürümüz Sayın Kadri Engin’in desteği ile iki usta öğreticimizi Diyarbakır iline Deri Çanta Eğitimi için gönderdik. Eğitimlerini alan bu usta öğreticilerimizden biri aile destek merkezinde, diğeri de İnönü Mahallesi TOKİ Konutlarında Deri Çanta Yapımı Kurslarını düzenli olarak açmaktadır. Bu sayede özellikle bayan kursiyerlerimiz hem kendi ihtiyaçlarını gidermekte hem de yaptıkları ürünleri çevrelerinde satarak bütçelerine katkıda bulunmaktadırlar.

Kurslarımızda katılım oranını arttırmak için İş-Kur İl Müdürlüğü işbirliğinde ağırlıklı olarak bayanlara yönelik kurslar açıldı, açılmaya devam edilmektedir. Bu kursiyerlerimize protokol gereği İş-Kur tarafından belirli bir ücret ödenmekte ve kurslarda kullanılan malzemeler içinde destek verilmektedir. Bunun yanı sıra birçok STK, dernek, vakıf ve kamu kuruluşları ile işbirliği halinde kurslar açılmış, faaliyetler devam etmektedir.

Kurslarımızda eğitim alan vatandaşlarımızın meslek sahibi olup, çeşitli alanlarda istihdam imkânı bulduklarına dair aldığımız olumlu geri dönüşler, bizleri oldukça mutlu etmektedir.

Geçen yıl, birçok kuruluşun katılım gösterdiği ve halkın yoğun ilgisini çeken Öğrenme Şenliği ilk kez Kurumumuz tarafından düzenlenmiştir. Ayrıca Kurumumuz tarafından her sene çeşitli etkinlikler ve sergi stantlarının gösterildiği Halk Eğitim Fuarı yapılmaktadır.

 

Kurumumuz bünyesinde vatandaşlarımızın taleplerine yönelik her türlü kurs ve eğitim faaliyetleri hafta içi ve hafta sonları olmak üzere kesintisiz devam etmektedir. Tüm vatandaşlarımızı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüze bekliyoruz “dediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEMA Gönüllüleri yerli tohum ekti
TEMA Gönüllüleri yerli tohum ekti
Konut Satışında Düşüş Devam Ediyor
Konut Satışında Düşüş Devam Ediyor